E کلاس کابریولت که تا سال ۲۰۰۹ با نام CLK شناخته می‌شد، کوپه‌ای چهار نفره است که ماهیت اسپرت آن، از کوپه‌هایی همچون SLK و SL کمرنگ‌تر و بیشتر به مدل سدانش که خودرویی لوکس است، شباهت دارد. Eکلاس کابریو سال گذشته دستخوش تغییراتی شد و تحت عنوان E کلاس فیس‌لیفت یا همان مدل ۲۰۱۴، با ظاهری متفاوت خود را برای حضوری پررنگ‌تر در بازار مهیا کرد. این خودرو در بازار جهانی توانست همچون نسل پیشین خود به‌خوبی با رقبای اصلی‌اش رقابت کند و سهم عمده‌ای از فروش را در بازار به خود اختصاص دهد. اما در ایران نتوانست همانند نسل‌ قبلی‌اش جایگاهی برای خود بدست آورد. تاکنون تعداد بسیار اندکی از این مدل به کشور وارد شده و همین موضوع سبب شده این خودروی زیبا و جذاب مرسدس بنز به ستاره‌ای مهجور تبدیل شود. برخلاف مدل کابریو، E کلاس سدان یکی از محبوب‌ترین‌ها در بازار ایران به‌شمار می‌رود تا جایی که در خیابان‌های سطح شهر تعداد زیادی از آن را می‌توان مشاهده کرد.
E کلاس خودرویی است که در ظاهر بسیار محافظه‌کارانه طراحی شده و در آن از اشکال و خطوط اغراق‌آمیز کمی‌ استفاده شده است. این دستور کار در مدل‌های کوپه و کابریو نیز به خوبی قابل مشاهده است. با وجود اینکه E کابریو از نظر کلاس‌بندی در میان خودروهای اسپرت قرار می‌گیرد، اما می‌توان آن را خودرویی لوکس همانند نمونه سدان آن درنظر گرفت. نمونه‌های وارد شده از این مدل به کشور اکثر از نوع E200 یا  E250 هستند که از نظر امکانات رفاهی و آپشن در سطح متوسط و نیمه فول جای می‌گیرند.

6
طراحی خارجی و ظاهر بدنه
مرسدس E کلاس فیس‌لیفت شده از نظر ظاهر تفاوت چندانی با نسل پیشین خود ندارد و تنها تفاوت اصلی را در چراغ‌های جلو و عقب آن می‌توان یافت. همچنین جزئیات کوچکی وجود دارد که وجه تمایز این خودرو با مدل قبلی‌ است. کابریو در نمای جلو بسیار عبوس و خشن به‌نظر می‌رسد، گویی چهره‌ای خشن و عصبانی به‌ شما خیره شده است. فرم کلی جلوی خودرو بسیار شبیه به مدل سدان بوده اما جزئیاتی در نوع چراغ‌ها آن را از مدل سدان متمایز می‌کند. دریچه‌های بزرگ ورودی هوا که در طرفین سپر تعبیه شده‌اند نوید تنفسی بهتر را برای پیشرانه این خودرو می‌دهند که نشان می‌دهد موتور عملکرد خوبی را از خود به‌جای می‌گذارد. هم‌چنین زیر سپری که از جنس کروم روی سپر جلو نصب شده است، نشان‌دهنده لوکس بودن این خودروست که می‌توان رگه‌هایی از آن را در جای‌جای این خودرو یافت. نمای جانبی تغییر چندان زیادی نداشته، اما نمای پشتی این خودرو نیز دستخوش تغییر در چراغ‌هایش شده و مانند مدل سدان از گرافیک منحصر‌ به ‌فرد چراغ‌ها بهره برده است. زه کرومی‌ که از آن در قسمت جلوی خودرو یاد کردیم روی سپر عقب نیز نقش بسته تا بار دیگر لوکس بودن این خودرو را گوشزد کند. رینگ‌های آلومینیومی‌ پنج‌ بازویی معروف AMG نصب شده روی این خودرو بر زیبایی‌هایش افزوده و سواری اسپرت و هندلینگ دلچسبی را برای آن به‌ ارمغان آورده است.

5

7
طراحی داخل کابین
با ورود به کابین هر مرسدس بنزی اولین نکته‌ای که به ذهن می‌رسد کیفیت بسیار بالای متریال به کار رفته در ساخت خودروست. فرقی نمی‌کند چه مدلی از مرسدس را انتخاب کرده باشید، تمامی‌ محصولات این برند از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. این مساله شامل E کلاس نیز می‌شود. طرح کلی کابین نسبتا ساده و بی‌آلایش بوده اما در اجرای جزئیات بسیار دقیق و هوشمندانه عمل شده است. به‌گونه‌ای که تمامی‌ ادوات درست در جایی که باید باشند قرار گرفته‌اند و کاربردشان برای راننده و سرنشینان به بهترین شکل ممکن انجام می‌پذیرد. تودوزی چرم طبیعی که بخشی از داشبورد، صندلی‌ها و تودری‌ها را فراگرفته به سرنشینان حس یک خودروی لوکس با کیفیت را القا می‌کند. تغییر فرم دریچه‌های ورودی هوا به کابین و هم‌چنین اضافه شدن ساعت آنالوگ به کنسول میانی داشبورد، تفاوت کابین را با نسل قبلی نمایان می‌کند. فضای صندلی‌های جلو راحت است و به خوبی سرنشینان را در بر می‌گیرند. فضای پای سرنشینان عقب هم‌چون سایر کوپه‌های چهار نفره تنگ و محدود است که با باز کردن سقف برزنتی، راحتی سرنشینان ردیف عقب دوچندان می‌شود. برای صندلی‌های جلو سیستم گرمایش گردن در نظر گرفته شده است تا هنگام باز بودن سقف برزنتی در هوای سرد، اثری از سرما روی صندلی‌ها احساس نشود. فضای کلی کابین بسیار لوکس و با اصالت طراحی شده و کیفیت متریال کابین، دقیقا همان چیزی است که از یک مرسدس بنز انتظار می‌رود.

4-1
مشخصات فنی و تجربه رانندگی
همانطور که اشاره شد، نمونه‌های وارد شده به کشور از این مدل مرسدس اکثرا از نوع E200 و E250 بوده که دارای پیشرانه نسبتا قوی نیستند، اما می‌توان برای کاربری شهری آن‌ها ‌را مناسب دانست. E200 دارای یک پیشرانه چهار سیلندر دو لیتری است که قادر است حداکثر نیرویی معادل ۲۰۰ اسب ‌بخار تولید کند. اما E250 که از نظر امکانات رفاهی نیز یک سر و گردن بالاتر از E200 است، دارای پیشرانه‌ای دو لیتری است که می‌تواند حداکثر ۲۱۱ اسب‌بخار را در ۵۵۰۰ دور در دقیقه تولید کند، همچنین گشتاور تولیدی این موتور ۳۵۰ نیوتون‌متر بوده که برای یک خودروی اسپرت این اعداد و ارقام چندان مناسب به‌نظر نمی‌رسد. همه‌ این‌ها صحتی بر این است که E کلاس کابریو خودرویی سدان در پوست یک کوپه اسپرت است. وقتی پشت فرمان این خودرو می‌نشینید حس و حال لوکس بودن را به خوبی می‌توانید احساس کنید. با استارت زدن پیشرانه، صدایی نه‌چندان جذاب از نهاد موتور بر‌می‌خیزد که برای یک خودروی اسپرت با سقف متحرک چندان خوشایند نیست. در E کلاس همانند مدل‌های لوکس‌تر مرسدس بنز، خبر از اهرم دنده روی کنسول میانی نیست. اهرمی ‌مانند دسته برف ‌پاک‌کن پشت فرمان قرار دارد که با گذاشتن روی حالت D خودرو آماده حرکت می‌شود. با فشردن پدال گاز تا انتها شتاب نسبتا خوبی را سرنشینان احساس می‌کنند که تا حدودی نیاز یک خودروی اسپرت را برای کمی ‌شیطنت تامین می‌کند. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتری که برای این خودرو ثبت شده، ۶٫۷ ثانیه است. گیربکس هفت سرعته اتوماتیکی که در آن به‌کار رفته است، سبب شده تا رانندگی دلنشینی را تجربه کنید. تعویض دنده‌ها نرم و بی‌صدا اما با کمی‌تاخیر انجام می‌گیرد که این مورد در اکثر مدل‌های E وC  کلاس مشاهده می‌شود. سواری این مدل، از آنجایی که شباهت زیادی به سدان لوکس مرسدس بنز یعنی E کلاس سدان دارد، کاملا نرم و راحت است و می‌توان گفت به ماهیت لوکس این خودرو بیشتر از سایر کوپه‌های اسپرت مرسدس بنز توجه شده است. عملکرد سیستم فرمان‌پذیری و هندلینگ خودرو در شرایط ناگهانی و پیچ‌ها بسیار خوب و تند و تیز عمل می‌کند که از نکات مثبت E کلاس به‌شمار می‌رود. ترمزها نیز عملکردی مناسب دارند و این اطمینان را به سرنشینان می‌دهند و نهایت لذت را از سواری E کلاس داشته باشند. در کل می‌توان این‌گونه ارزیابی کرد که مرسدس بنز بسیار هوشمندانه و دقیق برای این مدل پیشرانه‌ای را انتخاب کرده است که هم می‌تواند رانندگی اسپرت را به شما ارائه دهد و هم رانندگی اقتصادی. اما نکته‌ای منفی در خصوص این مدل وجود دارد که بهتر است بگوییم این نکات در ایران بارز بوده و کلی نیست. به دلیل کمبود این مدل در کشور، قطعات و لوازم جانبی آن هم نیز بسیار کم است که سبب می‌شود قیمت آن‌ها نیز به‌طبع افزایش یابد. اما رانندگی با یک خودروی لوکس کابریولت که نشان ستاره سه‌پر روی غربیلک فرمانش نقش بسته باشد، تمامی‌این دغدغه‌ها را توجیه کرده است و سبب می‌شود E کلاس کابریولت انتخابی مطمئن در این رده باشد. هم‌چنین مصرف سوخت ترکیبی ۶٫۱  لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر نیز دلیل خوبی برای انتخاب این خودرو می‌تواند باشد که در عین اسپرت بودن اقتصادی نیز است.

1

2